Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2017

Συντριβή για την Κύμη στην Αμαλιάδα

Ο Κόροιβος πήρε σπουδαία βαθμολογική νίκη επί της Κύμης την οποία συνέτριψε με 94-64.
Η ομάδα της Αμαλιάδας μετέτρεψε όχι μόνο σε περίπατο το ντέρμπι παραμονής, άλλα  κάλυψε και τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο.
Πλέον οι γηπεδούχοι ατενίζουν με αισιοδοξία το μέλλον ενώ η Κύμη έχει μπλέξει για τα καλά σε περιπέτειες.

Από το τζάμπολ κιόλας οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το ρυθμό τους με τους παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου να παίζουν άμυνα με τα μάτια.

Με μεγαλα ποσοστα στα δίποντα ο Κόροιβος προηγήθηκε με 24-11 (10'), και στη δεύτερη περίοδο αύξησε τη διαφορά πιάνοντας τη μέγιστη τιμή της με τη λήξη του ημιχρόνου (+25, 52-27).

Το πάρτι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όποιον παίκτη κι αν έβαζε ο Κόροιβος σκόραρε κι έπαιζε άμυνα με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει κι άλλο και το ματς ολοκληρώθηκε με 94-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 52-27, 75-44, 94-64.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 19 (1), Σταρκς 18 (1), Πόλαρντ 15, Χολ 25 (3), Γκότσερ 15 (1), Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Σπυριδονίδης, Κάτζος, Μπεκρής, Ιωακειμίδης, Μιχάλογλου 2

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 17, Σχίζας, Αντεγκμπόγιε 14 (4), Τσούπκοβιτς 2, Ελ Αμίν 10 (2), Σιγκούνας 4, Κατράνας 3 (1), Κουκουλάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 6, Πάλμπλαντ 2, Όρτον 6

Φώτο: ΕΣΑΚΕ Basket League