Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

«Κiller» με το Ρέθυμνο ο Ελ-Αμίν για την Κύμη

Πλούσιο θέαμα απόλαυσαν οι φίλαθλοι που γέμισαν σήμερα το απόγευμα το κλειστό της Κανήθου στη Χαλκίδα, ανάμεσα στην 12η βαθμολογικά Κύμη SEAJETS με το 6ο Ρέθυμνο Cretan Kings.
Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι στα δυο πρώτα δεκάλεπτα στο «Τάσος Καμπούρης», με την Κύμη να πατάει γκάζι στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και να φτάνει στην τρίτη νίκη σε επτά ματς με 73-62 στο πρωτάθλημα της BasketLeague

Ο αγώνας

Η πρώτη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό παρέμεινε αμετάβλητο με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ.

Με τον Ελ Αμιν να ηγείται στο σκοράρισμα η Κύμη στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε την διαφορά ακόμη και σε διψήφιο αριθμό 54-44, με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά με 57-53.

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, η Κύμη παίζοντας άμυνα για σεμινάριο, άφησε το Ρέθυμνο χωρίς καλάθι για περίπου εφτά λεπτά και έφτασε στην νίκη με 73-62

MVP:
Ο killer Μο Ελ-Αμίν που με 20 πόντους πήρε από το χέρι την ομάδα της Κύμης και την οδήγησε σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Η Κύμη αποδεικνύει πως η έδρα είναι η μεγάλη δύναμή της τη φετινή σεζόν και αυτό φάνηκε σε ένα ακόμα παιχνίδι πρωταθλήματος

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-39, 57-53, 73-62.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 6, Σχίζας 5 (1), Αντεγκμπόγιε 6, Σιγκούνας 2, Τσούπκοβιτς 10 (2), Κοστόβ 11 (2), Σταμάτης, Πάλμπλαντ 2, Μόργκαν 11, Ελ Αμίν 20 (3).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Κώττας 5, Ραζής, Χριστοδούλου 3 (1), Άρνολντ 11 (1), Φιτζπάτρικ 18 (3), Τάλτον 7, Εβάλντας 7 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Κράβιτς 2, Έντουαρντς 2.