Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016

Ήττα με ανατροπή για τη Κύμη

H ομάδα της Ευβοίας βρισκόταν μπροστά σε όλο σχεδόν το παιχνίδι όμως η Δόξα Λευκάδα με ανατροπή στο τέλος πήρε τη νίκη με 84-81
Το ντέρμπι νεοφώτιστων στη Λευκάδα ήταν συγκλονιστικό, με την Κύμη να κρατά στα χέρια της τη νίκη ως τα τελευταία λεπτά, όμως

η παρέα του φοβερού Ουέλς (26π.) έκανε αποφασιστικό σερί 10-0 για το 80-76 και στο φινάλε πήρε τη νίκη, πιάνοντας στη βαθμολογία την Κύμη.

Ο αγώνας

Οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με την ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου να προηγείται με 38-45. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κύμη να παίρνει την μεγαλύτερη διαφορά της στον αγώνα (40-49), αλλά την Δόξα να «ξυπνάει»...
Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα η Κύμη είχε ένα σημαντικό προβάδισμα με 70-76 και ήταν το μεγάλο φαβορί για ένα σπουδαίο διπλό...

Αλλά..

Ένα 5-0 σερί των γηπεδούχων έκανε ξανά ντέρμπι το ματς και το σκορ έγινε 75-76 1:50 πριν το τέλος σε ένα πολύ ωραίο ματς. Η Δόξα μάλιστα έκανε το σερί της 9-0 και πήρα ένα μεγάλο προβάδισμα 79-76 πραγματοποιώντας μία σπουδαία ανατροπή 30 δεύτερα πριν το τέλος. Στο τέλος οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 84-81 χάρη στην ψυχραιμία στις βολές.

Από την Κύμη ξεχώρισε ο Τουντζιαράκης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Καλύτεροι των νικητών ήταν ο Ουέλς με 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-45, 59-60, 84-81

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 15 (2), Μπασάμπε 12 (6 ριμπ.), Ντόμπλας 9, Τσαλδάρης 10 (2), Γουέλς 26 (2), Πεταλωτής, Κάρτερ, Δεμερτζής, Γεωργάκης, Ταπούτος 5, Ψαθάς, Ρόμπινσον 7.

ΚΥΜΗ SEAJETS (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 8 (1), Τσούπκοβιτς 10 (2), Κοστόφ 7 (1), Μόργκαν 9 (8 ριμπ.), Ελ Αμίν 7 (1), Τουντζιαράκης 14 (7 ριμπ.), Σχίζας 5, Σιγκούνας 6 (2), Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 10 (2), Πάλμπλαντ 5 (1).